Kdy nemusím podat daňové přiznání?
- Pouze příjmy ze závislé činnosti
- Příjmy do 15 000 Kč ročně
- Daň sražená srážkovou daní
- Příjmy z prodeje cenných papírů
- Příjmy z pronájmu do 20 000 Kč
- Příjmy z dědictví
- Příjmy z darování
- Sociální dávky a podpory
- Výhry z loterií do 1 milionu Kč
- Pojistné plnění
- Stipendium
- Příjmy osvobozené od daně z příjmů
- Zaměstnavatel provedl roční zúčtování
- Nízký důchod
Pouze příjmy ze závislé činnosti
Pokud jste měli v uplynulém roce pouze příjmy ze závislé činnosti, tedy z práce na základě pracovní smlouvy nebo dohody o provedení práce, a váš zaměstnavatel za vás odváděl zálohy na daň z příjmů, nemusíte podávat daňové přiznání automaticky. Existuje zde však několik výjimek. Daňové přiznání musíte podat i v případě, že jste od svého zaměstnavatele obdrželi roční zúčtování daně a zároveň jste v průběhu roku podepsali u jiného zaměstnavatele prohlášení k dani, tzv. "růžový formulář". Dále musíte daňové přiznání podat, pokud jste měli příjmy z více zaměstnání současně, a u žádného z nich jste nepodepsali prohlášení k dani. V neposlední řadě je nutné podat daňové přiznání i v případě, že jste měli kromě příjmů ze závislé činnosti i jiné zdanitelné příjmy, například z pronájmu, kapitálového majetku nebo podnikání. V případě pochybností je vždy vhodné obrátit se na finanční úřad nebo daňového poradce, kteří vám s podáním daňového přiznání rádi pomohou.
Příjmy do 15 000 Kč ročně
Pokud vaše celkové zdanitelné příjmy za rok 2023 nepřesáhnou 15 000 Kč, nemusíte podávat daňové přiznání. Tato hranice se týká příjmů ze všech zdrojů, jako jsou například příležitostné brigády, pronájmy, nebo drobné podnikání.
Pozor ale na to, že se bavíme o příjmech po odečtení výdajů. Pokud jste si například něco málo přivydělali, ale zároveň jste měli výdaje spojené s touto činností, do celkové částky 15 000 Kč se počítají pouze příjmy po odečtení těchto výdajů.
I když nejste povinni daňové přiznání podat, může se vám to i tak vyplatit. V některých případech totiž můžete mít nárok na vrácení přeplatků na dani z příjmu. To se týká například situací, kdy vám byl během roku z příjmu stržen daň, ale vaše celkové zdanitelné příjmy za rok 2023 nepřesáhly zmíněných 15 000 Kč.
Daň sražená srážkovou daní
Jednou z výhod srážkové daně je, že v mnoha případech odpadá povinnost podat daňové přiznání. Pokud vám byl příjem zdaněn srážkovou daní a splňujete zákonné podmínky, nemusíte se zdržovat vyplňováním a podáváním formulářů. Typicky se to týká příjmů, jako jsou úroky z bankovních vkladů nebo dividendy z akcií, u kterých si banka nebo jiný plátce daně již sraženou daň rovnou odvádí státu.
Je však důležité si ověřit, zda splňujete všechny podmínky pro osvobození od daňového přiznání. Například, i když je váš příjem zdaněn srážkovou daní, můžete mít povinnost podat daňové přiznání v případě, že máte i jiné zdanitelné příjmy, které srážkové dani nepodléhají. Vždy je proto vhodné si informace o daňové povinnosti ověřit z relevantních zdrojů, jako jsou webové stránky Finanční správy, nebo se poradit s daňovým poradcem.
Příjmy z prodeje cenných papírů
Prodej cenných papírů může být z hlediska daní oříšek. Naštěstí existují situace, kdy nemusíte podávat daňové přiznání. Pokud jste například prodali akcie, které jste vlastnili déle než tři roky, máte vyhráno. Zisk z prodeje cenných papírů držených déle než 3 roky je totiž od daně z příjmů osvobozen. To se týká i podílových fondů. Pozor ale na to, že osvobození se nevztahuje na všechny cenné papíry. Výjimku tvoří například dluhopisy s opcí nebo warranty. Pokud si nejste jistí, zda se na vás osvobození vztahuje, obraťte se na finančního poradce. Ten vám pomůže zorientovat se v daňové problematice a poradí vám, jak postupovat.
Příjmy z pronájmu do 20 000 Kč
Pokud vaše příjmy z pronájmu nemovitosti nepřesáhnou za rok 20 000 Kč, spadáte do kategorie, kdy nemusíte podávat daňové přiznání. Tato hranice se vztahuje na vaše celkové příjmy z pronájmu, ať už se jedná o byt, dům nebo třeba garáž. Důležité je si uvědomit, že se bavíme o hrubých příjmech, tedy před odečtením případných výdajů spojených s pronájmem. I když v tomto případě nejste povinni daňové přiznání podávat, stále máte možnost uplatnit si výdaje paušálem. Paušální výdaje činí 30 % z vašich hrubých příjmů z pronájmu, maximálně však 6 000 Kč za rok. Pokud se rozhodnete pro uplatnění paušálních výdajů, nemusíte dokládat žádné skutečné výdaje. V opačném případě, pokud byste chtěli uplatnit skutečné výdaje, museli byste podat daňové přiznání a doložit je relevantními doklady.
Daňové přiznání nemusíte podávat vždy. Existuje řada výjimek a specifických situací, které vás od této povinnosti osvobozují. Důležité je znát svá práva a povinnosti a v případě nejasností se obrátit na odborníka.
Radomír Černý
Příjmy z dědictví
Dědické řízení je často spojeno s otázkami daní. Dobrá zpráva je, že příjem z dědictví v České republice v mnoha případech nepodléhá dani z příjmů. To znamená, že dědic nemusí podávat daňové přiznání z titulu nabytí dědictví. Existují však i výjimky, kdy je podání daňového přiznání nutné.
Pokud zdědíte majetek od osoby blízké, například od rodičů, prarodičů, dětí, sourozenců nebo manžela/manželky, daň z příjmů z dědictví neplatíte. V těchto případech zákon osvobozuje příjem z dědictví od daně.
Naopak, pokud dědíte od osoby, která vám není blízká, například od vzdáleného příbuzného nebo osoby bez příbuzenského vztahu, může být nutné podat daňové přiznání. V takovém případě je nutné se informovat u finančního úřadu o konkrétních podmínkách a povinnostech.
Příjmy z darování
V některých případech se na dary vztahují specifická pravidla pro daňové přiznání. Pokud jste například obdrželi dary v celkové výši nepřesahující 15 000 Kč od jednoho dárce za rok a zároveň nejste povinni podat daňové přiznání z jiného důvodu, pak tyto dary nemusíte v daňovém přiznání uvádět. Tato výjimka se týká darů od fyzických osob a vztahuje se na dary, které nejsou poskytovány v souvislosti s podnikáním nebo jinou samostatnou výdělečnou činností. Je však důležité si uvědomit, že i když nejste povinni dary do 15 000 Kč od jednoho dárce v daňovém přiznání uvádět, stále se na ně vztahují obecné podmínky pro osvobození darů od daně z příjmů. To znamená, že dárce musí být osobou blízkou nebo dary musí splňovat jiné zákonné podmínky pro osvobození.
Situace | Popis | Příklad |
---|---|---|
Pouze příjmy ze zaměstnání (zdaňované srážkou) | Nemusíte podávat daňové přiznání, pokud jste měli pouze příjmy ze zaměstnání, ze kterých vám zaměstnavatel odváděl daň formou srážkové daně. | Pan Novák pracuje jako učitel a jeho jediným příjmem je mzda. Daň z příjmu mu odvádí škola. Pan Novák nemusí podávat daňové přiznání. |
Sociální dávky a podpory
Příjem sociálních dávek a podpor může mít vliv na povinnost podat daňové přiznání. Obecně platí, že pokud vaše celkové zdanitelné příjmy za rok 2023 nepřesáhnou 15 000 Kč, daňové přiznání podávat nemusíte. Nicméně existují výjimky, kdy je nutné daňové přiznání podat, i když vaše příjmy nedosahují této hranice. Mezi tyto výjimky patří například příjem některých typů státní sociální podpory, jako je rodičovský příspěvek. Naopak, přídavky na dítě, porodné, pohřebné a další dávky státní sociální podpory se do limitu 15 000 Kč nezapočítávají a nemají na povinnost podat daňové přiznání vliv. Pro detailní a aktuální informace o podmínkách pro podání daňového přiznání doporučujeme navštívit webové stránky Finanční správy České republiky nebo se obrátit na jejich informační linku.
Výhry z loterií do 1 milionu Kč
V České republice platí, že výhry z loterií a jiných podobných her se daní. Existuje však i několik výjimek, kdy daň z výhry platit nemusíte. Jednou z nich jsou právě výhry z loterií do 1 milionu korun. Pokud tedy vyhrajete v loterii, tombole, sázkové hře nebo jiné podobné hře částku nižší než 1 000 001 Kč, máte štěstí. Tato výhra je od daně z příjmů osvobozena a nemusíte ji tedy uvádět v daňovém přiznání.
Pamatujte však, že se jedná o osvobození pouze od daně z příjmů fyzických osob. Pokud by vaše výhra pocházela z hazardní hry, může se na ni vztahovat povinnost odvést daň z hazardních her, kterou odvádí provozovatel hry.
Pojistné plnění
V některých případech se na vás nemusí vztahovat povinnost podat daňové přiznání, a to i v případě, že jste obdrželi pojistné plnění. Pojistné plnění se totiž v mnoha případech nepovažuje za zdanitelný příjem. To se týká například plnění z životního pojištění, úrazového pojištění, pojištění pro případ nemoci či pojištění odpovědnosti za škodu. Důležité je však rozlišovat mezi jednotlivými typy pojistného plnění a důvodem jejich vyplacení. Zatímco plnění z výše uvedených typů pojištění zpravidla nepodléhá dani z příjmů, existují i výjimky. Například plnění z investičního životního pojištění může být zčásti zdaněno, pokud splňuje určité podmínky. Podobně i plnění z pojištění odpovědnosti za škodu může být zdanitelné, pokud se jedná o náhradu ušlého zisku. Vždy je proto vhodné si ověřit konkrétní daňové dopady s ohledem na vaši individuální situaci.
Stipendium
V případě stipendií je situace o něco složitější a záleží na druhu stipendia. Obecně platí, že stipendia poskytovaná ze státního rozpočtu, z rozpočtu územních samosprávných celků nebo ze zahraničí na základě mezinárodní smlouvy, nejsou předmětem daně z příjmů a nemusíte je uvádět v daňovém přiznání.
Naopak, stipendia poskytovaná jinými subjekty, jako jsou například nadace, firmy nebo vysoké školy, mohou být předmětem daně z příjmů. V takovém případě je nutné si ověřit podmínky poskytnutí stipendia a zjistit, zda podléhá dani z příjmů. Pokud ano, je nutné ho uvést v daňovém přiznání.
Vždy je vhodné si informace o zdanění stipendií ověřit u příslušného finančního úřadu nebo daňového poradce, abyste předešli případným problémům s finanční správou.
Příjmy osvobozené od daně z příjmů
Existuje celá řada příjmů, které jsou od daně z příjmů osvobozeny. To znamená, že z nich nemusíte odvádět daň a v mnoha případech je ani nemusíte uvádět v daňovém přiznání. Mezi tyto příjmy patří například dědictví, dary od blízkých osob, pojistné plnění z životního pojištění nebo některé sociální dávky.
Důležité je si uvědomit, že osvobození od daně z příjmů se vztahuje pouze na tyto konkrétní příjmy a neznamená to, že byste automaticky nemusíte podávat daňové přiznání. Pokud máte kromě osvobozených příjmů i jiné zdanitelné příjmy, například ze zaměstnání nebo podnikání, může pro vás i nadále platit povinnost podat daňové přiznání.
Vždy je proto vhodné si ověřit svou daňovou povinnost s finančním úřadem nebo daňovým poradcem, abyste předešli případným problémům.
Zaměstnavatel provedl roční zúčtování
Pokud vám váš zaměstnavatel provedl roční zúčtování daně z příjmů fyzických osob, zpravidla nemusíte podávat daňové přiznání. Tato situace nastává, pokud jste měli příjmy pouze ze závislé činnosti (zaměstnání), podepsali jste u zaměstnavatele prohlášení k dani a neměli jste žádné další příjmy, které byste museli danit, nebo jejichž výše přesáhla 6 000 Kč za rok (např. příjmy z pronájmu).
Zaměstnavatel dostal všechny potřebné informace k daňovému zúčtování, a proto vy jako poplatník již nemusíte nic dalšího dělat. Pokud si ale nejste jistí, zda se na vás povinnost podat daňové přiznání nevztahuje, raději se poraďte s daňovým poradcem.
Nízký důchod
Nízké příjmy, včetně důchodů, mohou znamenat, že nemusíte podávat daňové přiznání. V České republice existuje několik situací, kdy daňové přiznání podávat nemusíte. Jednou z nich je, pokud váš jediný příjem tvoří důchod a jeho výše nepřesáhne v daném roce stanovenou hranici. Pro rok 2023 je tato hranice 15 000 Kč. To znamená, že pokud jste po celý rok 2023 pobírali pouze starobní důchod a jeho celková výše nepřesáhla 15 000 Kč, daňové přiznání podávat nemusíte. Je však důležité si uvědomit, že tato výjimka se vztahuje pouze na daň z příjmů fyzických osob. Pokud máte i jiné zdanitelné příjmy, například z pronájmu, nebo si chcete uplatnit některé slevy a odpočty, daňové přiznání podat musíte, a to i v případě, že váš důchod nepřesáhne zmíněnou hranici.
Publikováno: 24. 11. 2024
Kategorie: Ekonomika