Thunbergie: Exotická kráska, která roztančí vaši zahradu
Půvabná popínavka thunbergie
Thunbergie, česky též černooká Zuzana, je půvabná popínavá rostlina pocházející z tropických oblastí Afriky. Své jméno získala podle švédského botanika Carla Petera Thunberga. Tato okrasná liána okouzluje svými pestrými květy, které se objevují od června až do září. Květy thunbergie bývají nejčastěji v odstínech žluté, oranžové a červené barvy, přičemž jejich střed zdobí charakteristická tmavá "očko". Díky svému exotickému vzhledu a nenáročnosti na pěstování si thunbergie získala oblibu po celém světě. Pěstovat ji můžeme jak v záhonech, tak i v květináčích na balkonech a terasách. Thunbergie vyžaduje slunné stanoviště chráněné před větrem a propustnou, humózní půdu. Během vegetace je vhodné rostlinu pravidelně zalévat a přihnojovat. Za péči se vám thunbergie odmění bohatým kvetením, které rozzáří vaši zahradu či balkon po celé léto.
Pěstování a péče
Thunbergie, známá také jako Černooká Zuzana, je nenáročná letnička, která okouzlí svými zářivými květy. Pěstování thunbergie zvládne i začátečník. Semínka se vysévají od února do dubna do skleníku nebo do pařeniště. Rostlinky se pak přesazují na záhon koncem května, kdy už nehrozí ranní mrazy. Thunbergie preferuje slunné stanoviště a propustnou, humózní půdu. Během vegetace je vhodné rostliny pravidelně zalévat, ale pozor na přemokření. Přihnojování není nutné, ale pro bohatší kvetení můžete použít hnojivo na kvetoucí letničky. Thunbergie je odolná vůči chorobám a škůdcům. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, podpoříte tím tvorbu nových poupat a prodloužíte dobu kvetení. Thunbergie kvete od června až do prvních mrazů a svými pestrými květy rozzáří každý záhon, truhlík i okenní parapet.
Ideální stanoviště
Thunbergie, známá také jako Černooká Zuzana, je okrasná popínavá rostlina, která pochází z tropických oblastí Afriky. Pro svůj zdravý růst a bohaté kvetení potřebuje specifické podmínky. Thunbergie miluje slunná stanoviště, kde si může užívat přímého slunečního svitu po celý den. Pokud ji umístíte do stínu, bude mít tendenci se vytahovat za světlem a bude méně kvést. Ideální je proto pro ni jižní nebo jihovýchodní strana domu, balkon či terasa. Důležitá je také teplota. Thunbergie je teplomilná rostlina a nesnáší mráz. Optimální teplota pro její růst se pohybuje mezi 20-25 °C. V létě ji můžete bez obav pěstovat venku, ale na zimu ji určitě přeneste dovnitř, do světlé a chladnější místnosti s teplotou okolo 10-15 °C.
Zalévání a hnojení
Thunbergie sice snese i krátkodobé sucho, ale pro bohaté kvetení a zdravý růst je ideální udržovat substrát mírně vlhký. Zaléváme pravidelně, nejlépe odstátou vodou pokojové teploty. V parných letních dnech ocení rosení, ale dávejte pozor, aby voda nestála v srdíčku rostliny, mohlo by dojít k hnilobě. Během vegetačního období, od jara do podzimu, je vhodné thunbergii přhnojovat. Použijte hnojivo pro kvetoucí rostliny s vyšším obsahem draslíku, který podpoří tvorbu květů. Hnojte jednou za 14 dní. V zimě, kdy rostlina odpočívá, zálivku omezte a hnojení vynechejte úplně. Thunbergie není náročná na živiny, proto se nemusíte bát přehnojení.
Rozmnožování řízky
Thunbergie, známá také jako Černooká Zuzana, se snadno množí řízky. Je to jednoduchý proces, který zvládnou i začátečníci. Řízky odebíráme na jaře nebo začátkem léta ze zdravých a silných výhonů. Ideální řízek je dlouhý asi 10-15 cm a má alespoň dva páry listů. Spodní pár listů odstraníme a řízek zapíchneme do substrátu pro řízkování. Substrát udržujeme stále vlhký, ale ne přemokřený. Řízky umístíme na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Zakořenění trvá obvykle 4-6 týdnů. Po zakořenění můžeme řízky přesadit do květináčů s běžným zahradnickým substrátem. Množení řízky je skvělý způsob, jak si namnožit více rostlin thunbergie a užít si tak jejich krásné květy po celé léto.
Škůdci a choroby
Thunbergie, tyto okrasné popínavé rostliny, jsou obecně odolné vůči škůdcům a chorobám. Nicméně, i ony mohou být napadeny. Mezi nejčastější škůdce patří mšice, které se živí šťávou z listů a způsobují jejich žloutnutí a deformaci. Pravidelná kontrola rostlin je proto důležitá pro včasné odhalení napadení. Dalším škůdcem, který se může vyskytnout, je sviluška chmelová. Ta vytváří na listech drobné pavučinky a způsobuje jejich žloutnutí a opadávání. V případě napadení je vhodné použít vhodný insekticid. Co se týče chorob, thunbergie mohou trpět padlím. Toto houbové onemocnění se projevuje bílým povlakem na listech. Prevencí je dostatečné proudění vzduchu a vyhýbání se přemokření. V případě napadení je nutné použít fungicid.
Thunbergie, okrasné popínavé rostliny s květy ohnivé krásy, rozzáří i ten nejtemnější kout vaší zahrady.
Prokop Nepraš
Thunbergie v zahradě
Thunbergie, česky také černooká Zuzana, je okrasná letnička, která si své jméno vysloužila díky svým květům. Ty se pyšní výrazným středem, tzv. okem, jež je obvykle černé nebo tmavě hnědé. Kolem oka se pak rozprostírají zářivě barevné okvětní lístky v nejrůznějších odstínech žluté, oranžové, červené a hnědé. Tato kombinace vytváří působivý kontrast, který upoutá pozornost v každém záhoně. Thunbergie pochází z tropických oblastí Afriky a Asie, u nás se pěstuje jako letnička, protože není mrazuvzdorná. Pěstování thunbergie není náročné, zvládne ho i začátečník. Semena se vysévají od února do dubna do skleníku nebo do truhlíků za oknem. Na venkovní stanoviště se sazeničky přesazují až v druhé polovině května, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Thunbergie má ráda slunná a teplá místa chráněná před větrem. Půda by měla být propustná a bohatá na živiny. Během vegetace je vhodné rostliny pravidelně zalévat a přihnojovat. Thunbergie kvete od června až do prvních mrazů.
Vlastnost | Thunbergia alata (Černooká Zuzana) | Thunbergia grandiflora (Modrá trumpeta) |
---|---|---|
Barva květu | Žlutá s černým středem | Modrá až fialová |
Velikost květu | Až 5 cm v průměru | Až 8 cm v průměru |
Typ rostliny | Popínavá letnička | Popínavá trvalka |
Druhy a odrůdy
Rod Thunbergie zahrnuje asi 200 druhů, ale pouze několik z nich se běžně pěstuje jako okrasné rostliny. Mezi nejznámější patří:
Thunbergie velkokvětá (_Thunbergia grandiflora_): Tato mohutná popínavá rostlina pochází z Indie a vyznačuje se velkými, trumpetkovitými květy v odstínech modré, fialové nebo bílé. Může dorůst až do výšky 10 metrů a je ideální pro pokrytí pergol, plotů a zdí.
Thunbergie křídlatá (_Thunbergia alata_): Tato oblíbená letnička, známá také jako Černooká Zuzana, se vyznačuje menšími, oranžovými nebo žlutými květy s charakteristickým tmavým středem. Je nenáročná na pěstování a hodí se do závěsných košů, truhlíků i na záhony.
Thunbergie vzpřímená (_Thunbergia erecta_): Tato vzpřímeně rostoucí rostlina pochází z tropické Afriky a dorůstá do výšky 1,5 metru. Má lesklé, tmavě zelené listy a atraktivní, trubkovité květy v odstínech modré, fialové nebo bílé. Hodí se do větších květináčů, ale i na záhony.
Kromě těchto základních druhů existuje i mnoho zajímavých odrůd s různými barvami a tvary květů. Oblíbené jsou například odrůdy _Thunbergia alata_ 'Sunny Suzy' s jasně žlutými květy nebo 'African Sunset' s oranžovo-červenými květy.
Inspirace pro použití
Thunbergie, známá také jako Černooká Zuzana, je okrasná popínavá rostlina s původem v tropické Africe. Její krása a nenáročnost z ní dělají skvělou volbu pro začínající i zkušené zahradníky. Thunbergie je ideální pro pěstování v závěsných koších, truhlících na balkonech a terasách, ale i jako půdopokryvná rostlina na slunných místech. Její zářivé květy v odstínech žluté, oranžové a hnědé s charakteristickým černým středem rozzáří každý kout. Pro dosažení bohatého kvetení je vhodné rostlinu pravidelně přihnojovat hnojivem pro kvetoucí rostliny. Thunbergie preferuje slunné stanoviště, ale snese i polostín. Důležitá je dobře propustná půda a pravidelná zálivka, zejména během horkých letních dnů. Rostlina je citlivá na mráz, proto je vhodné ji na zimu přemístit do interiéru nebo do chladnější místnosti.
Tipy pro zdravou rostlinu
Thunbergie, známá také jako Černooká Zuzana, je okouzlující popínavá rostlina, která do vaší zahrady vnese záplavu barev. Péče o ni není nijak náročná, stačí dodržet pár základních tipů. Thunbergie miluje slunná stanoviště, proto ji umístěte na místo s dostatkem slunečního svitu. Pravidelná zálivka je důležitá, ale pozor na přemokření, půda by měla být vždy mírně vlhká. Během vegetačního období, od jara do podzimu, je vhodné rostlinu přihnojovat tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů podpoří další kvetení a prodlouží dobu, po kterou se budete moci těšit z krásných květů. Na zimu je nutné rostlinu chránit před mrazem. V našich podmínkách se pěstuje jako letnička, ale pokud ji na zimu přemístíte do světlé a chladné místnosti s teplotou okolo 10 °C, můžete ji pěstovat i jako trvalku.
Publikováno: 21. 11. 2024
Kategorie: domov